خانه / مقالات / فاصله بین ایده تا عمل
فاصله بین ایده تا عمل

فاصله بین ایده تا عمل

شاید برای تک تک ما این سوال مطرح شده باشد که چرا علیرغم اینکه افکار و ایده های خوبی در ذهن داریم، هیچ حرکتی ملموس و عملگرا در قبال آنها انجام نمیدهیم. اکثر ما از اهمیت برنامه ریزی در زندگی مطلع هستیم اما معمولا برنامه خاصی را در زندگی خود دنبال نمیکنیم. بیشتر مشابه روباتهایی هستیم که صبح از خواب برمیخیزیم، برای رفتن به سر کار آماده میشویم به محل کار خود میرویم و مجموعه ای از کارهای بعضا تکراری را انجام میدهیم. به منزل بازمیگردیم و نهایتا کارهای روز قبل را نیز در منزل تکرار میکنیم و در نهایت بخواب میرویم و فردا مجددا این چرخه تکرار خواهد شد.
پیشنهاد میکنم برای یکبار هم که شده تمرین زیر را انجام دهید تا از واقعیات جاری در زندگی خود باخبر شوید (کلیه اعداد و ارقام در این مثال صرفا جنبه آموزشی دارند، بهتر است تمرین زیر را صادقانه برای خود انجام دهید).
ذکر چند تعریف قبل از انجام این تمرین ضروری به نظر میرسد. (توجه داشته باشید که ممکن است تعاریف زیر از نظر شما کاملا متفاوت باشند، پس پیش فرضهای خود را به روشنی تعریف کنید و سپس تمرین را انجام دهید):

استقلال کامل مالی : عدم نیاز به نوع فعال یا active درآمد. بطور خلاصه فرد به اجبار در ازای معامله گرانبهاترین سرمایه زندگی خود یعنی زمان، کسب درآمد میکند (سیستم کارمندی و خویش فرما).
مفهوم rest یا ریلکسشن در این تمرین، اختصاص زمان مناسب برای مواردی نظیر مدیتیشن، مطالعه مطالب مورد علاقه، انجام فعالیتهایی که به آنها علاقه دارید و یا تفکر است.

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  هرم مولد ثروت چیست؟
idle time، زمانیست که عملا کار خاصی انجام نمیشود، صرفا نوعی اتلاف زمان محسوب میشود. در برخی موارد میتواند شامل اتلاف وقت مقابل تلویزیون یا پرسه زدنهای بی هدف در اینترنت باشد.

حال به ترتیب به سوالات زیر پاسخ دهید:

در حال حاضر چند سال دارید؟

در چه سنی میخواهید به استقلال مالی برسید؟

چند سال تا رسیدن به استقلال مالی خود فرصت دارید؟

چه میزان از دارایی و پول، احساس استقلال کامل مالی در شما ایجاد میکند؟

چرا این میزان از دارایی و پول را میخواهید؟ پاسخ به این سوال به مراتب مهمتر از میزان و کمیت خود دارایی است. حتما آنرا جدی بگیرید و به آن پاسخ در خور و شایسته بدهید. در حقیقت موتور اصلی حرکت شما در طول سالیانی خواهد بود که بسوی هدفتان در حال حرکتید.

بطور متوسط چند ساعت در هفته را به کار کردن اختصاص داده اید؟ (نکته : از زمانیکه از خواب برمیخیزید و برای رفتن به سر کار آماده میشوید تا لحظه ای که به منزل بازمیگردید را در پاسخ به این سوال اعمال کنید).

بطور متوسط چند ساعت در هفته را به خواب و استراحت اختصاص میدهید (خواب شبانه + خواب قیلوله + خواب بعدازظهر)

بطور متوسط چند ساعت در هفته را به ریلکسشن و اصطلاحا rest اختصاص میدهید؟

بطور متوسط چند ساعت در هفته را اختصاص به idle time میدهید؟

بطور متوسط چند ساعت در هفته اختصاص به خوردن، استحمام، امور مربوط به مدیریت منزل (خرید، نظافت، مراقبت از فرزندان، آماده سازی وعده های غذایی و …) و کلا فعالیتهای پایه دارد؟

حال اعداد فوق را صادقانه برای خود یادداشت کنید و محاسبه کنید که واقعا روزانه چند دقیقه یا ساعت باقی میماند تا به ایده های خود جامه عمل بپوشانید. سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا این مدت زمان برای رسیدن به هدف یا ایده کافیست؟
چه مواردی را باید از زندگی خود حذف کنید یا زمان اختصاص داده شده به آنها را کم کنید تا بتوانید زمان مناسب برای تحقق خواسته ها و ایده های خود ذخیره کنید؟

یکی از مهمترین دلایل عدم حرکت و عمل، عدم وجود زمان کافیست. ایده ای بکر به ذهن شخص خطور میکند اما عملا نحوه مدیریت زمان در زندگی شخص اجازه هیچ حرکت جدید و متفاوتی را به او نمیدهد.

هرگز اعداد و ارقام به شما دروغ نمیگویند! بنوعی زیبایی علم ریاضی در همین شفافیت و رک بودن آن است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

درباره فرامرز

mm
موسس پایگاه آموزش مجازی آرتا کلود. نویسنده، محقق و مدرس در زمینه استارت آپ، ثروت آفرینی، بازاریابی و فروش حرفه ای

سایر کاربران از این مطلب استقبال کرده اند

با این تکنیک عالی میتوانید خالق اید

با این تکنیک عالی میتوانید خالق ایده های بزرگ خود باشید

در سراسر دنیا افرادی وجود دارند که دائما در حال خلق ایده های بزرگ و …