خانه / مقالات / بازی پول – بخش نخست
بازی پول - بخش اول

بازی پول – بخش نخست

قبل از آغاز مقاله،‌ لطفا به دو سوال زیر پاسخ دهید:

۱) پول از کجا آمده و چرا ایجاد شد؟

۲) آیا میدانید که پول و سیستم پولی چگونه کار میکنند؟ آیا از بازی پول آگاهید؟

اگر پاسخ درست سوالات فوق را نمیدانید، احتمالا در صدصد ایجاد موفقیت مالی درون سیستمی هستید که درک درستی از آن ندارید!
پول از کجا آمده و چرا ایجاد شد؟
زندگی در قالب قبایل بیشتر به سمت و سوی زنده ماندن بود. مجموعه فعالیتهایی نظیر شکار، ساختن اقامتگاههای بیشتر و غیره حاکی از ایده زنده ماندن بود. گذشت زمان آهسته آهسته قابلیتهای افراد را بالا برد تا روشهای ساخت ابزارها، شکار، کشاورزی و مقابله با تهدیدات را کم کم یاد گرفته و بکار ببرند. در مقطعی از زمان انسانها روش نگهداری و کنترل غذا، ابزارها و حتی داراییهای گرانبها را نظیر فلزات گرانبها، جواهرات و غیره را یاد گرفتند و این موضوع همه چیز را تغییر داد!
دو راه پیش روی انسان در آن مقطع قرار گرفت:
راه نخست – اخذ باج و خراج از افراد مولد (ثروت) و در اختیار سایر افراد قبیله قرار دادن.
راه دوم – هر فردی بدنبال کسب مهارتی برود و ارزش ایجاد شده از مهارت خود را با سایرین داد و ستد کند.
مسلما راه دوم انتخاب شد اما داد و ستد به یک مسئله جدی تبدیل شد! بعنوان مثال اگر فردی یک گوسفند و چند تخم مرغ داشت و در مقابل نیاز داشت میوه تهیه کند و فردی که میوه داشت به هیچیک از کالاهای فرد نخست (گوسفند و چند تخم مرغ) نیازی نداشت، حقیقتا داد و ستد کالا به یک معضل اساسی تبدیل میشد. این موضوع به تولد پول منجر شد.
در واقع ایده اولیه این بود که واحدی ایجاد شود تا در داد و ستد بعنوان رکن ثابت مورد استفاده قرار گیرد. حال موضوع بعدی، ایجاد یک واحد پولی جامع و فراگیر بود. برنج، گندم، طلا و نقره گزینه هایی بودند که بدلیل کاربرد وسیعشان مورد توجه قرار گرفتند. ایندسته از واحدهای داد و ستد تحت عنوان Commodity Money یا کالا پول، تعریف شدند و دارای ۳ ویژگی زیر بودند:
۱)‌ دارای ارزش خود بخودی هستند (به ذات ارزشمندند).
۲) برنج و گندم بعنوان منابع غذایی ارزشمند مورد استفاده قرار میگرفتند.
۳) طلا و نقره برای تولید اجناس ارزشمند کاربرد دارند.

اولین راز کثیف در مورد پول! سطل پول سوراخهای متعددی دارد. پول، خود را از دست میدهد!

همانطوری که در بالا اشاره شد، طلا و نقره بذات ارزشمندند و در طی گذشت زمان ارزش خود را به فراخور دوره حفظ میکنند. در واقع ارزش آنها خارج از صرفا ارزش ابزاری آنها در داد و ستد است. تنها راه افزایش Commodity Money ایجاد طلا و نقره تقلبی و یا قرار دادن سایر فلزات کم ارزش در بین طلا و نقره بود. این موضوع به تولد نوع دیگری از پول انجامید که اصطلاحا به آن Representative Money یا نماینده پول گفته میشود. در واقع یک قول از سوی نهادی معتبر که اسکناس ایجاد شده دارای پشتیبان طلا و یا نقره در جایی است (بروی برخی از اسکناسهای قدیمی آمریکایی عبارات Gold Certificate یا Silver Certificate بچشم میخورد).
در گام بعدی، اتصال فلزات گرانبها از اسکناس کاملا قطع شد و اسکناسهای امروزی بدون پشتیبان در حال چاپ هستند. در حقیقت تکه کاغذی تنها با یک قول! ایندسته تحت عنوان Fiat Money یا پول حکمی شناخته میشود. کلمه Fiat در زبان لاتین به معنی Let it be done است. در حال حاضر اکثر دولتها از اینوع پول استفاده میکنند.
در گام بعدی، اغلب بانکها و موسسات مالی بدون ایجاد حتی یک اسکناس یا سکه، پول را بفرم ارقامی دیجیتالی در دنیای امروزی تعریف میکنند! همیشه بخاطر داشته باشید که هیچیک از صور پول امروزی (چه بصورت حکمی و چه بصورت اعداد دیجیتالی تحت نام مانده حساب) دارای ارتباطی با دنیای فیزیکی (فلزات گرانبها) نیستند!
اما براستی این موضوع چه مشکلی را ایجاد میکند؟
اولین سوراخ در سطل پول، تورم نامیده میشود. تورم حاصل رقیق سازی واحد پولی است. در واقع چاپ اسکناس و ضرب سکه های بیشتر بدون پشتوانه جهت افزایش واحد داد و ستد در کشور که توسط دولتها و بانکها انجام میشود. در نهایت باعث اثر بخشی کمتر یا بعبارت بهتر پائین آمدن قدرت پول میشود (این شرایط مشابه قرار دادن فلزات کم ارزش در بین طلا و نقره در دوران قبل است در جهت بالا بردن میزان Commodity Money).
همیشه بخاطر داشته باشید، پول شما همواره در حال رقیق شدن است!
دومین سوراخ در سطل پول (مخصوصا پولی که بصورت ارقام دیجیتالی در حساب بانکی شماست)، برای مغز، گیج کننده است! چرا؟ چون وقتی شما از پول استفاده میکنید آنرا از دست میدهید! ارزش و اثر گذاری Fiat Money در طول زمان کم میشود (قدرت فعلی دلار آمریکا تنها ۵ درصد قدرت آن در ۱۰۰ سال گذشته است). دلیل آنهم تورم،‌چاپ بیشتر اسکناسهای بدون پشتوانه و در نهایت مالیات و هزینه های مخفی مالی است زمانیکه که از سرویس بانکی استفاده میکنید.
همواره بخاطر داشته باشید زمانیکه از پولتان استفاده میکنید و یا ارزشی را تبدیل به پول میکنید، رقم بیشتری هزینه خواهید کرد! در واقع When you USE money you LOSE money.
آیا میدانید روشهایی وجود دارند که بازی پول را در سطح دیگری انجام دهید و بنوعی از موارد فوق در جهت برنده شدن بهره ببرید؟ آیا میدانید افراد ثروتمند کاملا به رازهای پول واقفند و تقریبا تمام آنها ثروت خود را بفرم پول نقد در اختیار ندارند؟ راز بازی پول در تبدیل پول به داراییهای واقعی است. در بخشهای بعدی به تفصیل در اینباره بحث خواهم کرد.
ادامه دارد …
منبع – Self made wealth by Eban Pagan

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  یازده اشتباهی که بین شما و اولین یک میلیون دلارتان قرار گرفته اند!

درباره فرامرز

mm
موسس پایگاه آموزش مجازی آرتا کلود. نویسنده، محقق و مدرس در زمینه استارت آپ، ثروت آفرینی، بازاریابی و فروش حرفه ای

سایر کاربران از این مطلب استقبال کرده اند

با این تکنیک عالی میتوانید خالق اید

با این تکنیک عالی میتوانید خالق ایده های بزرگ خود باشید

در سراسر دنیا افرادی وجود دارند که دائما در حال خلق ایده های بزرگ و …

۲ دیدگاهها

 1. با سلام
  فوق العاده بود. این موضوع خیلی جالب و کاربردی هست. خواهش میکنم این مطلب رو ادامه دهید
  میخوام بدونم چطور میشه از این بازی پول برای ثروتمند شدن استفاده کرد

  • درود بر شما،
   ممنونم بابت زمانی که صرف کردید و مطلب را مطالعه کردید. این مقاله در ۳ بخش آماده شده و بصورت هفتگی ارائه خواهد شد. منتظر بخشهای بعدی باشید.
   ارادتمند