خانه / استارت آپ و کارآفرینی / با این تکنیک عالی میتوانید خالق ایده های بزرگ خود باشید
با این تکنیک عالی میتوانید خالق اید

با این تکنیک عالی میتوانید خالق ایده های بزرگ خود باشید

در سراسر دنیا افرادی وجود دارند که دائما در حال خلق ایده های بزرگ و ناب هستند. در ذهن سایرین این افراد نوابغ و تک ستارگانی هستند که در آسمان زندگی بشری به روشنی میدرخشند. این افراد معتقدند، خالقان ایده های بکر، از استعداد و ضریب هوشی خارق العاده ای برخوردارند که قادرند یک شبِ ایده ای را خلق کنند که بشریت را در حیرت و تعجب فرو ببرند. طبق اطلاعاتی که از زندگی بسیاری از این نوابغ موجود است، نه تنها این افراد دارای بهره هوشی بالایی نبوده اند بلکه با استاندارهای آموزشی زمان خود،‌ در دسته افراد با هوش پائین قرار میگرفتند.
اما موضوعی که باعث شد تا این افراد ارزش بالایی را در زندگی بشریت ایجاد کنند، بیشتر از بهره هوشی، کنجکاوی بیش از حد و پشتکار آنها بوده و هست. در حقیقت این افراد به ارزش پرداختن به موضوع تا حصول نتیجه (خواه دلخواه – موفقیت و خواه غیردلخواه – تجربه) پی برده اند. تامس ادیسون نمونه بارز اینوع ذهنیت است.زمانیکه بیش از ۱۰۰۰ بار در ساختن لامپ ناکام ماند. خبرنگاری جوان و ناپخته از او پرسید آیا پس از ۱۰۰۰ بار شکست خوردن در ساختن لامپ قصد ندارید که ساختن لامپ را کنار بگذارید، ادیسون در پاسخ آن مرد جوان گفت: ظاهرا شما از مهمترین و بدیهی ترین قانون خلقت اطلاع ندارید، من ۱۰۰۰ بار شکست نخوردم بلکه ۱۰۰۰ روش برای نساختن لامپ یاد گرفتم!

ساخت لامپ توسط ادیسون

در دنیای امروزی با ورود تکنولوژی و اینترنت به زندگی، فرصت کسب و کار تقریبا بصورت عادلانه در اختیار افراد قرار گرفته است. هر یک از ما یک “ایده بزرگ” برای یک کسب و کار جدید، یک کتاب یا یک دوره آموزشی که میتواند ارزش زیادی در زندگی دیگران ایجاد کند،‌کم و بیش در ذهن داریم.
خبر خوش اینکه، بواسطه دانش، تجربه و داستان منحصربفردی که هر یک از ما در زندگی داریم، میتوانیم یک منبع آموزش دهنده منحصربفرد در حوزه مورد علاقه خود باشیم. این نوع دیدگاه میتواند علاوه بر اینکه از ما در حوزه مربوطه یک منبع قابل استناد و معتبر بسازد، میتواند در دراز مدت به استقلال مالی منجر شود. تصور کنید چه سطحی از زندگی را تجربه خواهید کرد زمانیکه از حوزه مورد علاقه خود به استقلال مالی رسیده باشید.
اگر گشتی در اینترنت زده باشید متوجه میشوید که محصولات دیجیتالی فراوانی تقریبا در تمام زمینه های آموزشی وجود دارند. این محصولات در قالب کتابهای الکترونیکی، کتابهای صوتی، دوره های آموزشی آنلاین، وبینارهای آموزشی و غیره موجودند. اکثر افرادی که بعنوان بزرگان هر حوزه ای شناخته میشوند در یک چیز با هم مشترکند و آن یک چیز، ارائه محصولات دیجیتالی است.
این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  تبدیل استعداد به درآمد

اگر نگاهی به دوروبرتان بیندازید متوجه ۳ نکته میشوید:

یک – تقریبا همه جا، مردم در حال خواندن، دیدن ویدئو یا گوش کردن به مطالبی هستند که در حوزه مورد نظرشان نیاز به اطلاعات دارند.

دو – زمانی که مردم برای دریافت اطلاعات مورد نظرشان صرف میکنند، رو به رشد است.

سه – پولی که صرف بدست آوردن اطلاعات میشود، رو به افزایش است.

تا امروز حدودا ۱ میلیارد آیفون و آیپد فروخته شده است! فکر میکنید دلیل اصلی فروش اینوع محصولات چیست؟ مردم بیشتر و بیشتر نیاز به دستگاههایی پیدا میکنند که قابلیت جستجو، خواندن مطالب، دیدن ویدئوهای آموزشی، گوش کردن مطالب آموزشی و یا حضور در وبینارهای آموزشی را تسهیل کنند.
اما سوال اینجاست که چه کسانی این محصولات دیجیتالی را تولید میکنند؟ پاسخ: افراد کاملا عادی که آموخته اند چگونه یک محصول دیجیتال را از ابتدا ایجاد کنند.
شما برای ایجاد یک محصول دیجیتال نیاز به چه دارید؟ یک ایده بزرگ.
در ادامه قصد دارم تا گام به گام تکنیک خلق ایده بزرگ و تبدیل آن به محصول دیجیتال را برای شما تشریح کنم. یک ایده ناب بعنوان بذر محصول شماست که در طول مسیر شما را به تکمیل محصول دیجیتالی اتان ترغیب میکند. این ایده ناب میتواند تجربه منحصربفرد شما در زندگی یا دانش و تجربه شما در حوزه مورد علاقه اتان باشد.
اکثر افراد اشتباه بزرگی در یافتن بازار مقصد خود میکنند و آن خطا اینست که تصور میکنند هرچه بازار بزرگتری داشته باشند، موفقیت آنها بیشتر است. این نوع تفکر از اساس اشتباه ست. هرگز ایده خود را بصورت کلی در نظر نگیرید. مثلا محصول شما نباید طیف کل مردان جهان را شامل شود! به این نکته خیلی مهم توجه کنید که موفقیت شما در هر حوزه های وابسته به انتخاب صحیح ریز بازارتان (Niche) ست. مثلا محصول نهایی شما باید ریز بازار مردانی که فارسی زبانند و نحوه برقراری ارتباط با جنس مخالف را نمیدانند و در جاهایی زندگی میکنند که مردم آن منطقه علاقه به شایعه پراکنی دارند، هدف قرار دهد. در واقع شما با اینکار، گروهی از افراد را هدف قرار میدهید که بالقوه بدنبال کسب اطلاعات در این زمینه هستند و مشتاق پرداخت بهای چنین آموزشی.
این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  راه اندازی کسب و کار اینترنتی بدون سرمایه اولیه

از ۳ سوال زیر میتوانید استفاده کنید تا ریز بازار (Niche) خود را مشخص کنید:

سوال اول – آیا بازار مقصد شما به اندازه کافی انگیزه دارد؟

اگر بازار مقصد شما به اندازه کافی مشتاق بدست آوردن نتیجه در حوزه مورد نظر شما باشد، هزینه بازاریابی شما به شدت کاهش میابد. بطور کلی فروش به افرادی که انگیزه و شوق کافی ندارند، مشکل است.

سوال دوم – آیا فعالانه بدنبال راه حل برای مشکل خود میگردند؟

در گروه مشتریان مشتاق و باانگیزه خود، افرادی را میشناسید که در حال حاضر بدنبال راه حل برای مشکل خود میگردند؟ بهتر است این مشتریان را به افرادی تشبیه کنیم که در حال حاضر بدنبال شما میگردند. استفاده از ابزارهایی رایگانی مثل Google Keyword Planner میتواند عباراتی که در حوزه مورد نظرتان توسط مشتریان بالقوه جستجو میشود را برایتان مشخص کند.

سوال سوم – آیا برای یافتن پاسخ یا راه حل مشکلشان، اوقات سختی را سپری میکنند؟

به محض اینکه گروه باانگیزه مشتریان خود را یافتید حال نوبت به پاسخگویی به این سوال است که آیا افراد این گروه بدنبال یافتن پاسخ یا راه حل باکیفیت هستند یا خیر؟ اگر پاسخهای خوبی به دو سوال اول داده باشید، احتمالا ریزبازاری که تجربه و داستان شما میتواند برای آن ارزشمند باشد را یافته اید. دلایلی که پاسخها یا راه حلهای شما برای این گروه ارزشمند است را بنویسید.

ایده بزرگ و بکر شما ترکیبی از ۳ مولفه زیر است:

ایده بزرگ و بکر شما

مولفه نخست،

باید استعدادی که در شما به ودیعه قرار داده شده است را پیدا کنید. در دوره آموزشی تبدیل استعداد به درآمد، تک تک ابزارها و تکنیکهایی که نیاز دارید تا استعداد خود را کشف کنید، فرصتهای کسب و کار مرتبط را شناسایی کنید و نقشهایی که میتوانند استعداد شما را به فرصتهای کسب و کار متصل کنند، مفصلا آموزش داده شده است.

مولفه دوم،

باید ریزبازار خود را طی روندی گام به گام پیدا کنید و آنرا هدف قرار دهید. در دوره تبدیل استعداد به درآمد ابزارهای رایگان برای تحقیق در این حوزه مطرح شده اند.

مولفه سوم،

باید داستان و بینش خود را با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

درباره فرامرز

mm
موسس پایگاه آموزش مجازی آرتا کلود. نویسنده، محقق و مدرس در زمینه استارت آپ، ثروت آفرینی، بازاریابی و فروش حرفه ای

سایر کاربران از این مطلب استقبال کرده اند

چرا طرح تجاری برای یک استارت آپ کشنده است؟

چرا طرح تجاری (کسب و کار) برای یک استارت آپ کشنده است؟

مطالب زیادی در مورد نحوه نوشتن یک طرح تجاری یا business plan موفق وجود دارند. اما …