خانه / مقالات / موفقیت نامحدود با اندکی نیروی اراده
موفقیت نامحدود با اندکی نیروی اراده

موفقیت نامحدود با اندکی نیروی اراده

حتما به کرات شنیده اید که افراد موفق دارای نیروی اراده قوی هستند و بواسطه آن به هر کاری که دست میزنند موفق میشوند. ممکن است مطالبی که در ادامه ارائه میشوند باعث تعجب شما شوند! در این مقاله قصد دارم تا جدیدترین متد موفقیت نامحدود با اندکی نیروی اراده را برای شما تشریح کنم.

در سال ۲۰۱۱، تنها ۲۷ درصد مخاطبان نظرسنجی Stress in America Survey، عامل نخست شکست را کمبود نیروی اراده دانستند اما درصد قابل توجهی از آنها نیروی اراده را کاملا اکتسابی قلمداد کردند و معتقد بودند که میتوان با آموزش نیروی اراده را نیز بهبود بخشید.

دکتر روی بامیستر Roy Baumeister از دانشگاه ایالتی فلوریدا معتقد است که نیروی اراده سومین عامل موفقیت در انسانهاست. وی معتقد است که ۳ عامل در هر فردی باعث موفقیت میشوند:

 • ایجاد خود انگیختگی یا self motivation برای ایجاد تغییر که در نهایت باعث هدفگذاریهای روشن و کاملا مشخص میشود.
 • کنترل و تحت نظارت داشتن افکار، احساسات، اعمال و رفتاری که بسوی هدف مشخص در حال شکل گیری و انجام هستند.
 • نیروی اراده

از سویی دیگر نیروی اراده به ذات خود برای اهداف و چشم اندازهای کوتاه مدت مناسب است و اصولا نمیتوان از نیروی اراده انتظارات بلند مدت داشت. از اینرو بسیاری از دانشمندان علوم روانشناسی بر این باورند که نیروی اراده اندکی بصورت روزانه در هر فردی وجود دارد که اگر از این نیروی اراده در جهت ایجاد رفتارهای مثبت و سازنده استفاده شود و برای مدت زمان مشخصی (بین ۲۱ تا ۳۰ روز) این رفتار با همان نیروی اندک اراده تکرار شود، ذهن انسان آنرا بشکل یک عادت میپذیرد و در نتیجه انسان رفتاری را که بشکل عادت درآمده را بدون استفاده از نیروی اراده بشکل ناخودآگاه انجام خواهد داد.

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  یافتن هدف اصلی زندگی با هفت سوال قدرتمند

بسیاری از مربیان ارتقا شخصی مانند Eben Pagan اصول ایجاد تغییرات مثبت در افراد را، استفاده صحیح از همین نیروی اندک اراده میدانند. همانطور که در مقاله هرم مولد ثروت چیست؟ ذکر شد، میتوان با الویت بندی مهمترن فعالیتها و کارها نتایج بسیار چشمگیری در زندگی بدست آورد.

اگر مایلید که بهره وری خود را با استفاده از نیروی اراده خود چند برابر کنید، مراحل ۹ گانه زیر را برای اهداف خود گام به گام انجام دهید:

 1. بپذیرید که روزانه از میزان اندکی نیروی اراده برخوردارید که اگر در همان ابتدای روز برنامه ای برای آن نداشته باشید، از بین خواهد رفت.
 2. ۱۰ دقیقه زمان بگذارید و هر آنچه در ذهنتان بعنوان هدف، نگرانی، آرمان و غیره میگذرد را بروی کاغذ بیاورید.
 3. لیست خود را مرور کنید و هر آنچه در کنترل شماست با علامت ستاره و هر آنچه که خارج از کنترل شماست را با دایره مشخص کنید.
 4. آگاهانه بپذیرید که اهداف یا نگرانیهایی که خارج از کنترل شماست باید کنار گذاشته شوند و دلیلی ندارد که آنها را در ذهن خود نگاه دارید و انرژی خود را تلف کنید.
 5. تمام اهداف ستاره دار را وارد یک لیست جدید کنید و آنها را به ترتیب اهمیتشان الویت بندی کنید.
 6. توجه داشته باشید که اهداف ستاره دار شما در این مرحله نباید بیشتر از ۱۰ مورد باشند.
 7. کار برنامه ریزی را از مهمترین هدف خود در زندگی آغاز کنید و نیروی اراده اولیه خود را بروی آن متمرکز کنید.
 8. حداقل ۲۱ روز مرتبا بروی برنامه ای که روزانه برای خود در نظر گرفته اید، کار کنید و هربار از همان نیروی اراده روزانه بهره ببرید.
 9. در اغلب موارد، پس از ۲۱ روز، رفتاری که شما بصورت آگاهانه آنرا انجام میدادید تبدیل به عادت در ذهن شما خواهد شد و ممبعد برای انجامش نیازی به نیروی اراده نخواهد بود بلکه حالا جزو وجود شما شده است.
این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  سوآت یا SWOT چیست؟

همانطور که از گامهای فوق متوجه شدید، کلید موفقیت در هر زمینه ای انتخاب آگاهانه اهداف روشن، الویت بندی آنها، استفاده از نیروی اراده اولیه در ایجاد رفتار مختص به هر هدف و تکرار آن بمدت حداقل ۲۱ روز است تا اینکه تبدیل به یک عادت شود. تمام افراد موفق، عادات مثبت دارند.

منبع : www.apa.org

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

درباره فرامرز

mm
موسس پایگاه آموزش مجازی آرتا کلود. نویسنده، محقق و مدرس در زمینه استارت آپ، ثروت آفرینی، بازاریابی و فروش حرفه ای

سایر کاربران از این مطلب استقبال کرده اند

با این تکنیک عالی میتوانید خالق اید

با این تکنیک عالی میتوانید خالق ایده های بزرگ خود باشید

در سراسر دنیا افرادی وجود دارند که دائما در حال خلق ایده های بزرگ و …

یک دیدگاه

 1. مقاله ای بسیار ارزنده و کاربردی. ممنون بابت مطلب مفیدتون