خانه / مقالات / بازی پول – بخش سوم
بازی پول - بخش سوم

بازی پول – بخش سوم

دکتر جفری میلر تشریح بسیار کارآمد و قابل درکی برای احساسات ارائه داده است. دکتر میلر میگوید،‌ احساسات در انسان به مثابه کانالهای تلویزیونی هستند که بودن در هر کانالی، برنامه متفاوتی دارد. در واقع در هر کانالی شما متناسب با آن کانال فکر میکنید، احساس میکنید و رفتار مختص آنرا انجام میدهید. تغییر کانال میتواند از شما انسانی کاملا متفاوت بسازد!

حال سوال اساسی اینجاست که چگونه احساسات بروی رفتار خرید/فروش ما تاثیر میگذارند؟
وقتی شما حس هیجانی در هنگام خرید دارید نوعی از خرید را انجام میدهید که اصطلاحا به آن خرید هیجانی (جو گیری) یا buying on impulse گویند. نتیجه اینوع خرید احساس ندامت پس از گذشت چند روز یا هفته است! مثلا خرید جدیدترین لوازم الکترونیکی یا اتومبیل جدید در شرایطی که واقعا نیازی به آنها ندارید و امکانات فعلی شما در حد مناسبی هستند! در واقع به این نتیجه میرسید که نباید این هزینه را متحمل میشدید!
سوی دیگر سکه زمانیست که در اثر اضطراب و ترس از شرایط مالی نامناسب، چیزی را میفروشیم و تصور میکنیم که به قیمت فروخته ایم! بنا به تجربه شخصی، تبلیغات مربوط به خرید با بهترین قیمت و پرادخت نقدی در کشورهای غربی، تجارتهای پرسودی هستند. هر شخصی بدون آموزشهای لازم در باب مدیریت منابع مالی قطعا دچار بحرانهای مالی در طول زمان خواهد شد و این موضوع منجر به ایجاد استرس و ترس میشود.
اولین قانون در ایجاد ثروت:
اگر قصد خرید کوچکی دارید، حداقل یک هفته صبر کنید و اگر قصد خرید بزرگی دارید، حداقل یک ماه صبر کنید!
در حقیقت با صرف زمان تا جایی که امکان دارد قصد داریم تا حس خرید هیجانی فروکش کند. چشم انداز دراز مدت این رفتار رسیدن به استقلال مالی در دراز مدت و پیشگیری از خرید اقلام غیرضروری در طی زمان است.
دومین قانون در ایجاد ثروت:
هرگز زمانیکه احساس ناامنی شغلی یا مالی (در اصطلاح ترس) میکنید، دارایی های ارزشمند خود را نفروشید و هرگز دست به فروش دارایی های ارزشمند خود نزنید بدون آنکه نظر یک فرد صاحبنظر و خبره را جویا شوید. در اغلب موارد راه حلهای ارائه شده توسط افراد خبره میتواند بدون قربانی کردن (یا حداقل قربانی) داراییهای ارزشمند شما را در قبال بحران بوجود آمده مصون کند.
شکاف پول چیست و چگونه میتوان آنرا بست؟
اصطلاحا به فاصله بین شرایط فعلی مالی شما و موفقیت مالی اطلاق میگردد. کوهی را در ذهن خود مجسم کنید و قله آنرا موفقیت مالی و ثروت خود در نظر بگیرید، در حال حاضر در چه فاصله ای از قله قرار گرفته اید؟ آگاهی به این فاصله و یافتن راه حلهای مناسب در طی کردن این مسیر تار رسیدن به قله جزو برنامه زندگی بیش از ۹۰ درصد افراد میباشد.
حال به ۳ سوال زیر پاسخ دهید.
سوال اول – باورهای شما در مورد پول از کجا آمده اند؟ بازی پول چیست؟ چه میزان از پول و ثروت در ذهن شما مترادف با ثروتمند شدن است؟
سوال دوم – میلیونرها چه کسانی هستند و نقطه آغاز ثروتمند شدنشان از کجا بوده است؟
سوال سوم – بهترین آموزش در مورد پول و کسب ثروت کدام است؟ آموزشی که قادر باشد شکاف پولی زندگی شما را پر کند؟
در ادامه مقاله پاسخ سوالات فوق رو خواهید یافت. قبل از پاسخگویی به سوال نخست،‌

چهارمین راز کثیف پول را با شما در میان میگذارم. اغلب ما داستانی (باوری) نادرست درباره پول داریم!

هر فردی در هر یک از حیطه های اصلی زندگی (نظیر عشق، ثروت، موفقیت و …)،‌ داستانی (باوری) منحصربفرد دارد که غالبا از دوران کودکی شکل گرفته اند.
مغز انسان یک ماشین کوچک ولی قدرتمند در زمینه یادگیری است. طبق تحقیقات متخصصین این حوزه، نوزاد انسان تنها چند هفته پس از بدنیا آمدن شروع به یادگیری از طریق تقلید رفتار پدر و مادر میکند! بعنوان مثال یک کودک تنها با شنیدن و تقلید کلمات ادا شده توسط دیگران حرف زدن را یاد میگیرد و این روال حتی در شکل گیری اعتقادات و باورها نقش دارد!
اما این نحوه یادگیری یک بعد تاریک دارد و اینکه یک ذهن جوان و آماده هر آنچه که می آید را بخاطر میسپارد! در نتیجه امکان ورود برنامه های مثبت و سازنده بهمراه برنامه های مخرب در هر زمینه ای وجود دارد (از این قابلیت قدرتمند مغز در جهت شستشوی ذهن کودکان در همان بدو زندگی برای مقاصد خاص استفاده میشده و میشود!)
حال این موضوع چه ربطی به پول و ثروت دارد؟ اغلب ما باورهای نادرستی درباره پول، ثروت و افراد ثروتمند داریم که موانعی بسیار مستحکم و نامرئی در رسیدن به موفقیت مالی هستند. مثال از این دست فراوان است نظیر:
– پول چرک کف دست است!
– پول منشا فساد و تباهی است!
– افراد پولدار یا خودشان دزدند یا پدرانشان! و …
ایندسته از باورها در درون (بصورت ناخودآگاه) تبدیل به یک افسانه شده و روش تفکر، احساس و عملکرد فرد را در سطح ناخودآگاه تحت تاثیر قرار میدهند! در حقیقت فرد از این دریچه به جهان پیرامون خود نگاه میکند، درک میکند و عکس العمل نشان میدهد. بعنوان مثال فردی در کودکی در محیطی بزرگ شده که دائما درباره پول جروبحث و اختلاف بوده در نتیجه رابطه پول در ذهن این کودک با مشاجره پیوند خورده و در ناخودآگاه وی جای میگیرد! در نتیجه در بزرگسالی بدون اینکه متوجه شود هر زمان که موقعیتی در باب کسب ثروت فراهم میشود بشکل ناخودآگاه رابطه آن مشاجره و احساس دلواپسی است.
با خودتان صادق باشید و به اولین فکر و احساسی که در باب پول و ثروت در شما ایجاد میشود، توجه کنید. به احتمال زیاد، اینگونه پاسخ سوال اول در مورد خودتان را خواهید یافت.
مهمترین و اولین گام در موفقیت مالی، کسب آگاهی درباره باورهای مخرب در باب ثروت و ثروت آفرینی و جایگزینی آنها با باورهای سازنده در این زمینه است. در صورتیکه این گام برداشته نشود، هیچ آموزشی در دنیا به شما در جهت رسیدن به ثروت کمک نخواهد کرد!
ادامه دارد …

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  چگونه مثل ثروتمندان فکر کنیم؟

درباره فرامرز

mm
موسس پایگاه آموزش مجازی آرتا کلود. نویسنده، محقق و مدرس در زمینه استارت آپ، ثروت آفرینی، بازاریابی و فروش حرفه ای

سایر کاربران از این مطلب استقبال کرده اند

با این تکنیک عالی میتوانید خالق اید

با این تکنیک عالی میتوانید خالق ایده های بزرگ خود باشید

در سراسر دنیا افرادی وجود دارند که دائما در حال خلق ایده های بزرگ و …

۲ دیدگاهها

  1. فرامرز جان تشکر از مقاله بسیار زیبا. بی صبرانه منتظر قسمت بعدی هستم.

    ارادتمند حامد