خانه / مقالات / ده اصل موفقیت از دید استیو جابز
ده اصل موفقیت از دید استیو جابز

ده اصل موفقیت از دید استیو جابز

مسلما یکی از راههای کسب موفقیت، مطالعه زندگی افراد موفق دنیاست. باورها، افکار، احساسات و اعمال این افراد میتواند در صورتیکه بدرستی بکار گرفته شوند، نتایج قابل توجهی در زندگی هر فرد ایجاد کنند. در این مقاله قصد دارم ده اصل موفقیت، از دید استیو جابز، بنیانگذار بزرگ و موثر کمپانی اپل را شرح دهم:

 • یاد بگیرید که چگونه آینده را پیش بینی کنید!

  استیو جابز از Wayne Gretzky نقل قول میکند که “من به جایی که جن قصد بودن دارد، اسکیت میکنم نه به جایی که هست!” پیشرفت شرکت اپل نمونه عملی از این طرز فکر جابز است! پیش بینی آینده جهان تکنولوژی و ارتباطات، شرکت اپل را در راس نوآوران تکنولوژی قرار داده است. به نحوی که دستاوردهای این کمپانی به رهبری وی حتی منشا تغییر رفتار مردم در مواجهه با تکنولوژی و زندگی شخصیشان شده است. فقط کافیست نگاهی گذرا به انقلاب عرضه محصولات دیجیتال (موزیک، ویدئو و …) پس از معرفی iTunes و یا انقلاب گوشیهای هوشمند لمسی پس از معرفی iPhone بیندازید.

 • تمرکز بروی وجه مثبت زندگی

  اگر سرگذشت استیو جابز را مطالعه کرده باشید متوجه میشوید که او فرزند خوانده (adapted child) بود. این مسئله براحتی میتواند تاثیر منفی شدیدی بروی هر انسانی بگذارد. بنحوی که حس تنفر و منفی زیادی بروی خود شخص و اطرافیان وی القا کند. اما استیو جابز جوان با تمرکز بروی نقاط مثبت زندگی خصوصی و حرفه ای خود و عشق ورزیدن به والدینی که او را بعنوان فرزند خوانده پذیرفته بودند، منشا اثر بزرگی در تاریخ تکنولوژی و نوآوری شد.

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  یافتن هدف اصلی زندگی با هفت سوال قدرتمند
 • از شکستهایتان درس بگیرید!

  هر انسانی که بدنبال پیشرفت و ارتقاست، در مقاطعی از مسیر طعم شکست را خواهد چشید! اما نکته مهم، نحوه تحلیل و برداشت از شکست، تفاوت بین افراد را رقم میزند! در سال ۱۹۸۴، استیو جابز از کمپانی اپل اخراج شد! استیو جابز در این مورد میگوید: “در آن لحظه ارزش آنرا متوجه نشدم! اما اخراج شدن از اپل تبدیل به بهترین اتفاق زندگی من شد! سنگینی موفق بودن جای خود را به روشنایی یک فرد آغاز کننده از اول و نامطمئن (به همه چیز) داد! این آزادی عمل را بدست آوردم که وارد خلاقترین بازه زندگی خود شوم!” لازم به ذکر نیست که استیو جابز با معرفی محصول iPod مجددا به کمپانی اپل وارد شد که در نوع خود انقلابی در دنیای دسترسی به موزیک بحساب می آمد.

 • مسافرت کنید

  یکسال قبل از اینکه جابز شرکت اپل را تاسیس کند به هندوستان سفر کرده بود. منابع گوناگون تاثیرات فکری و روحی وی را از این سفر تشریح کرده اند. سفر یک راه گسترش دیدگاه، نگرش و احساسات یک شخص از آنچه که در زنگی ممکن است، میباشد که لازمه هر ذهن خلاق و کارآفرینی است. به خاطر داشته باشید که لزوما سفر نباید هزینه زمانی و مالی زیادی به شما تحمیل کند! همین که برای مدتی کوتاه (مثلا آخر هفته) به مکانی نه چندان دور از محیط زندگی خود میروید، میتواند در بازسازی روح، ذهن و جسم شما نقش بسیار بسزایی داشته باشد.

 • شریک درست و مطمئن بیابید

  استیو جابز کمپانی اپل را به تنهایی بنیانگذاری نکرد بلکه شریکی خوب مثل استیو وزنیاک (Steve Wozniak) داشت. در حقیقت وزنیاک تکمیل کننده تواناییهای استیو جابز بود. این قاعده درباره هر انسان موفقی منجمله شما نیز صدق میکند. انتخاب شریک زندگی حرفه ای و یا زندگی خصوصی نقش قابل توجهی در موفقیت شما در زندگی دارد.

 • موانع، فرصتهای زندگی در لباس مبدل هستند!

  استیو جابز و استیو وزنیاک در آغاز راه تولید اولین کامپیوتر اپل، سرمایه و پول مورد نیاز را در اختیار نداشتند! جابز با فروش اتومبیل خود و وزنیاک با فروش ماشین حساب پیشرفته خود، هزینه اولیه را مهیا کردند! “هر جا که اراده ای وجود دارد، راهی نیز وجود خواهد داشت!

 • ریسک پذیر باشید

  یکی از عجیبترین خصوصیات استیو جابز، پذیرش ریسک از بین رفتن محبوبیت محصولات اپل در هنگام عرضه محصولات پیشرفته بعدی بود. بعنوان مثال اکثر مدیران اجرایی اپل از ارائه و توسعه iPhone زمانی که iPod بازار را تسخیر کرده بود، راضی به نظر نمیرسیدند و ورود iPhone به دنیای ارتباطات موبایل را بعنوان درگاه نابودی iPod میدانستند! اما جابز ریسک آنرا پذیرفت و محصولی پیشرفته را در کنار محصولات قبلی معرفی کرد.
  گاهی اوقات در مسیر پیشرفت نیازمند پذیرش ریسک هستیم و تنها راه کم کردن ریسک کسب اطلاعات و محاسبه ریسک احتمالی است.

 • خودتان را با افراد مثبت اندیش و عالی احاطه کنید

  علاوه بر اینکه استیو جابز با وزنیاک همکار و شریک بود با افراد مشهور و موفق دیگری مانند تیم کوک (Tim Cook)، جانی ایو (Johny Ive) و جان لستر (John Lasseter) -مدیر Pixar- نیز همکاری میکرد. موفقیتهای جابز تنها محدود به کمپانی Apple نشد بلکه در کمپانی های معظم دیگری نظیر Pixar نیز به چشم میخورد.
  شما نیز میتوانید از او یاد بگیرد و خود را با افراد موفق دیگری که تکمیل کننده مهارتهای شما هستند، احاطه کنید تا تضمینی بر موفقیت شما باشد.

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  چگونه افراد موفق از پس افراد منفی گرا برمی آیند؟
 • همیشه به خاطر داشته باشید که بزودی خواهید مرد!

  استیو جابز میگوید: “همیشه به خود یادآوری کنید که بزودی خواهم مرد! این مهمترین ابزاری است که به من کمک میکند تا دست به انتخابهای بزرگ زندگی ام بزنم! زیرا تمام انتظارات، غرور، ترس، شرمساری و شکست در مواجهه با مفهوم مرگ، رنگ میبازند و تنها حقیقت راستین میماند!”
  وقتی با مشکلات دست به گریبانید به خاطر آورید که بزودی خواهید مرد و با این نگرش دست به بهترین انتخاب بزنید!

 • هرگز از یادگیری از دیگران خجالت نکشید!

  سابقه آشنایی استیو جابز با کمپانی HP به دوران دبیرستان وی بازمیگردد. اما تا سن ۲۱ سالگی، جابز برای کمپانی HP و Atari کار کرد و مطالب بسیاری از آنها آموخت بنحوی که بروشنی هدف خود از تاسیس Apple دریافت. خجالت نکشید و در راه توسعه و پیشرفت خود از افراد مختلف یاد بگیرید.

منبع : http://www.lifehack.org

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

درباره فرامرز

mm
موسس پایگاه آموزش مجازی آرتا کلود. نویسنده، محقق و مدرس در زمینه استارت آپ، ثروت آفرینی، بازاریابی و فروش حرفه ای

سایر کاربران از این مطلب استقبال کرده اند

با این تکنیک عالی میتوانید خالق اید

با این تکنیک عالی میتوانید خالق ایده های بزرگ خود باشید

در سراسر دنیا افرادی وجود دارند که دائما در حال خلق ایده های بزرگ و …