خانه / استارت آپ و کارآفرینی / مروری بر تئوری دایره سوم (بخش دوم)
مروری بر تئوری دایره سوم (بخش دوم)

مروری بر تئوری دایره سوم (بخش دوم)

دایره دوم: بیداری، رهبری و برنده

۲۰ درصد پیشرفت شما در این مرحله، بفرم طبیعی و یا دریافت اطلاعات بر اثر کنجکاوی است. در این دایره است که شما به اعتقادات و نظرات مخالف یا متفاوت از عقاید و باورهای خود (که در دایره اول شرح داده شد) برخورد میکنید و در حقیقت فرصتی تازه می یابید که نگرش و دیدگاه خود را از جهان پیرامونتان افزایش دهید. این گسترش دیدگاه، باعث توانمند شدن شما برای پیشرفتهای آتی است. در حقیقت، دایره دوم محل توسعه باورها و دیدگاههایی است که شروع آنها ریشه در دایره نخست دارند.

بیداری:
ذهن شما بسوی آگاهی و کنجکاوی باز میشود.
هنگامی که با یک چیز ناشناخته برخورد میکنید، دو راه در پیش روی شماست. اول اینکه میپذیرید واقعیت های دیگری نیز وجود دارند که شما تاکنون از وجود آنها بی خبر بوده اید یا اینکه مغز خود را از آزاد اندیشی منع کنید و صرفا به باورها و اعتقادات خود که ریشه در دایره اول دارند، بچسبید. گاهی این عدم پذیرش بدلیل عدم وجود آموزش کافی نیست و صرفا نمود احساس ترس از طرد شدن از اجتماع ست.
متفاوت اندیشیدن در نهایت باعث میشود تا شما برای یافتن پاسخ، سوالات و ایده های خود، خودتان را به چالش بکشید. بر اساس این واقعیت ساده است که اغلب افرادی که وارد مدارس بهتری میشوند در نهایت مشاغل بهتری را نیز در اختیار میگیرند. مرحله بیداری به اندازه کافی حس کنجکاوی شما را برای امتحان کردن روشهای جدید، یافتن پاسخهای جدید و حتی شک در مورد باورها و اعتقادات شما تحریک میکند.
این مرحله، الهام بخش شما در مسیر کشف است و شما روال یادگیری از خلال کشف را بدون توجه به اینکه این یادگیری را از یک مربی، معلم یا فرد دیگری است، می پیمائید.
شما می آموزید که آزادانه فکر کنید و در خلال آن متوجه میشوید که مسئول مستقیم رسیدن به آرزوها و آمالتان، خودتان هستید. این بیداری به شما امکان میدهد تا اعتماد به نفس کافی در رسیدن به آرزوهای خود را بیابید.
در این مرحله، شما به بسیاری از باورها و روالهای پذیرفته شده زندگی خود شک میکنید و در پی یافتن پاسخ مناسب برای هر یک بر می آئید. توجه داشته باشید که در این مرحله باید با احتیاط عمل کنید زیرا همواره افرادی هستند که در صورت دانستن شرایط شما، آماده اداره کردن شما هستند.

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  دوازده درسی که آنتونی رابینز درباره کارآفرینی به من آموخت

رهبری:
ظهور نیاز و تمایل به رهبری دیگران.
اگر بتوانید از گزند کنترل و اداره کردن دیگران در مرحله بیداری جان سالم بدر ببرید، یک احساس بیقراری و ناآرامی بسراغ شما خواهد آمد. شما قویا باور دارید که خود مسئول نتایجی که در زندگی بدست می آورید، هستید. و این حس توام با اعتماد بنفس را دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید. از خلال اعمالی که انجام میدهید رفته رفته به یک فرد موفق با ایجاد ساختاری از کارمندان، همراهان و حامیان تبدیل میشوید. این حس رهبری دیگران با سود رساندن به آنها و رفع نیازهای آنها در نهایت به رشد، موفقیت و سود شما منجر میشود.
اما این مرحله به آسانی میتواند شما را از مسیر درست خارج کند و شما را تبدیل به یک رهبر خود اعلام کرده، کند (یک رهبر تنها). در حقیقت در این مرحله ممکن است شما درآمد و دستاوردهای قابل توجهی داشته باشید و همین امر باعث شود تا چشمان خود را به روی آموزشها و یادگیریها و گامهای بعدی ببندید! شما ممکن است در ابتدای این مرحله تصمیم بگیرید تا برخی از ویژگیهایی که لازمند تا پیشرفتهای آتی حاصل شوند را دستخوش تغییر کنید و این موضوع دقیقا، مرحله خطرناکی است زیرا ممکن است به الویت دادن منافع شخصی به منافع اجتماع یا گروهی که تحت هدایت شماست، منجر شود.
از سویی دیگر خطر ایجاد فرصت طلبی نیز بصورت بالقوه وجود خواهد داشت. افرادی که محیط را بر حسب منافع خود دستخوش تغییر میکنند.

برنده:
استفاده از فرصت مستلزم کار سخت است.
افرادی که در این مرحله هستند با مفاهیمی نظیر دریافتن فرصتها و کار سخت آشنا هستند و معمولا افراد سود محور، خود رهبر و خود یاری رسان در این مرحله قرار دارند. بعنوان یک برنده، فرد بدنبال پذیرفته شدن در اجتماع است و همواره بدنبال یافتن پاسخ مناسب برای سوال “برای چه من وجود دارم؟” است. این نحوه تفکر و عملکرد فرد را بسوی چندین مسیر که مملو از موفقیت و دستاوردهای گوناگون است، هدایت میکند. در گراف زیر، خطوط نقطه چین، کماکان نشانگر دیدگاههایی است که شخص از آنها اطلاعی ندارد ولی بر اساس خطوط ممتد، نگرش فرد وسیعتر شده است. اکثر مردم در این مرحله، میزان پول را بعنوان پاداش موفقیت در نظر میگیرند.

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  توسعه فرهنگ و ذهنیت کارآفرینی

دایره دوم: بیداری، رهبری و برندهاگر مجددا نگاهی به گراف بیندازید، در می یابید، علیرغم اینکه دیدگاه وسیعتر شده (مناطق خاکستری) ولی کماکان شرایط بشکل خود محور است. اگر نتوانید از دایره دوم فارغ التحصیل شوید، برنده اید اما هنوز به چرایی وجود خود پی نبرده اید! اغلب وکلا، پزشکان و تجار معروف در این دایره هستند. بجای حرکت به سمت دایره سوم، کل عمر خود را صرف ایجاد پول بیشتر میکنند تا بتوانند رده و رتبه خود را کماکان حفط کنند. تعداد بسیار اندکی از این افراد به چرایی وجود خود پی میبرند.
در این مرحله ممکن است دستکاری شرایط در راستای منافع شخصی و دادن وعده وعیدهایی که هرگز صورت واقعی بخود نمگیرند، دیده شود.

ادامه دارد …

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

درباره فرامرز

mm
موسس پایگاه آموزش مجازی آرتا کلود. نویسنده، محقق و مدرس در زمینه استارت آپ، ثروت آفرینی، بازاریابی و فروش حرفه ای

سایر کاربران از این مطلب استقبال کرده اند

با این تکنیک عالی میتوانید خالق اید

با این تکنیک عالی میتوانید خالق ایده های بزرگ خود باشید

در سراسر دنیا افرادی وجود دارند که دائما در حال خلق ایده های بزرگ و …

۶ دیدگاهها

  1. خیلی مطالب جالب ومفیدی است ممنون از وقت که صرف می کنی

  2. سپاس از شما. مطلب بسیار مفید و کاربردی بود. این کتاب رو به زبان اصلی در کتاب فروشی ها میشه پیدا کرد؟