خانه / استارت آپ و کارآفرینی / مروری بر تئوری دایره سوم (بخش سوم)
مروری بر تئوری دایره سوم (بخش سوم)

مروری بر تئوری دایره سوم (بخش سوم)

دایره سوم: چشم انداز، هدف و تولد دوباره

این دایره، مکانی است که اغلب ما آنرا گم کرده ایم. تنها حدود ۲ درصد از انسانها به این درجه میرسند. افرادی مانند استیو جابز، والت دیزنی، گاندی، بیل گیتس و مایکل جردن از جمله افرادی هستند که در دایره سوم بوده و هستند. این افراد خدا نیستند اما به ادراکی رسیده اند که خیلی از انسانها از پذیرش آنها امتناع می ورزند و همین مسئله از ورود آنها به این دایره جلوگیری میکند. این افراد هدف و چرایی وجود خود را در زندگی یافته اند و خود را از روال عادی زندگی خارج کرده اند.
وقتی شما در دایره دوم به سطح نهایی رضایت دست یافتید طبق عادت مغز، بدنبال اهداف بزرگتری خواهید بود که مسلما در باب ارتقا شخصی نیست و در واقع شکل گیری یک چشم انداز درست از کل نظام دنیاست. این نوع نگرش شما را به حیطه دایره سوم وارد میکند.
از آنجایی که دایره سوم در مورد فرد نیست لذا مراحل آن برعکس دوایر دیگر است. در واقع ورود به این دایره از ایجاد یک چشم انداز آغاز میشود، سپس حرکت بسوی هدف و در نهایت با تولد دوباره فرد تکمیل میگردد. دایره سوم در گراف زیر نشان میدهد که حضور در این دایره، چشم اندازی مافوق خودمحوری و درون دایره است و چشم انداز به کل جهان، خارج از دایره قرار میگیرد.

دایره سوم: چشم انداز، هدف و تولد دوبارهچشم انداز:

در رویای یک دنیای بهتر.
وقتی وارد مرحله چشم انداز دایره سوم میشوید، به محیط اطراف خود آگاهانه توجه میکنید. در نتیجه آنچه را که در پس، اطلاعاتی که به شما نشان داده میشود، را درمی یابید. برای روشنتر شدن موضوع میتوان صفحه تلفن همراه را مثال زد، برخی از افراد تنها تصویر موجود در صفحه را میبینند در صورتیکه عده ای انعکاس خود را در همان صفحه میبینند! در حقیقت این به آن دلیل نیست که برخی قوه بینایی خوبی دارند بلکه به مفهوم اینست که برخی بدنبال پاسخهای جایگزین هستند.
دیدگاه شما، رویای دنیایی بهتر برای همه انسانهاست لذا صرفنظر از اینکه دیدگاه شما بزرگ یا کوچک است میتواند بعنوان یک الویت در تمام کارها و فعالیتهای شما تاثیر بگذارد.به محض اینکه شما چشم انداز جدید خود را دریافتید، دنیای فعلی، بدون چشم انداز جدید شما، جای مناسبی برای زندگی نخواهد بود! بعنوان مثال، دنیای بدون تلفن یا تلفن همراه را در نظر بگیرید.
چشم انداز شما بسیار قویتر از وجود خود شما رشد میکند. چرخها به حرکت در می آیند و تمایل شما در تحقق بخشیدن به این چشم انداز، در نهایت باعث یافتن هدف (چرایی شما) و الویت در به عینیت رسیدن در زندگی خواهد شد.

هدف:

انتخاب کنید که در کدام سمت معادله ایستاده اید.
به نوعی تقابل بین خوب و بد است که شما خودتان مشخص میکنید در کدام سمت بایستید. اگر انتخاب شما، پذیرش دنیایی بدون تغییر است، مسلما در سمت نادرست معادله ایستاده اید و به یک کنترل کننده تمام عیار مبدل خواهید شد. در این زمان از زندگی شما، هر سمتی را که انتخاب کرده باشید مکمل چشم انداز شما خواهد شد. هدف شما بعنوان نتیجه باورهای شما مافوق نیازهای شخصی شما شکل میگیرد و در نتیجه پول و سایر نیازهای شخصی در این مرحله رنگ میبازند.
احساس تعلق به مجموعه ای عظیمتر میتواند بسیار مسری و تاثیرگذار باشد. اغلب اطرافیان شما، شور، هیجان و انرژی ساطع شده را درک میکنند.
تجربیات شما از دو دایره نخست، و اتصال مفاهیم زندگی (اتصال نقاط) برای هدف شما، تبدیل به یک وظیفه آسان خواهد شد. طرح بزرگ زندگی، خود را به شما نمایان خواهد کرد و شما اعتبار وجود خود را در تحقق طرح بزرگ و عالی زندگی خود، میبینید. در واقع در این مرحله وجود شما کاملا خالی است تا زمانی که دیدگاه شما به حقیقت بپیوندد. سطح بالاتری از انرژی تجربه شده و عملا مشکلات و درگیریها جای خود را به چالشهایی میدهند که به سرعت پاسخهای مرتبط به آنها بدست می آیند.
در این مرحله، دنیایی که شما را احاطه کرده بود، در پیش روی شما قرار میگیرد. اتخاذ تصمیم آسانتر شده و هدف تعریف شده و افراد درگیر در آن، مهمتر از خود شما میشوند. در نتیجه، الویت شما، حمایت و کمک به افراد، در راه رسیدن به هدف میشود. سطح جدیدی از رهبری زاده شده و در نتیجه شما وارد مرحله “تولد دوباره” خود میشوید.

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  هفت مانع موفقیت در کسب و کار اینترنتی

تولد دوباره:

ذهن از ناشناخته ها آزاد میشود و در نتیجه توجه ذهن به دیدگاه جدید معطوف میگردد.
تولد دوباره شما زمانی آغاز میشود که دیدگاه جدید شما توسط همه شناسایی شود نه صرفا توسط اطرافیان شما. اغلب افراد در این مرحله بفرم یک سخنران، آموزگار و خدمتگزار، خودآگاهی و دانش خود را بخوبی استفاده میکنند و در اختیار دیگران قرار میدهند. در حقیقت تسلط به بازی زندگی، شکل میگیرد.

تئوری دایره سوم میتواند در وجوه مختلفی از نحوه تفکر گرفته تا مدیریت، رهبری و از همه مهمتر کارآفرینی اعمال شود. این تئوری به شما نشان میدهد که چرا افراد قدرتمندی مانند استیو جابز نه تنها کامپیوتر ساخت بلکه تاریخ را بازنویسی کرد. به خاطر داشته باشید که هر یک از شما میتوانید با تئوری دایره سوم، مرحله به مرحله به پیش بروید و سطح جدیدی از هوشیاری و آگاهی را بدست آورید. توجه داشته باشید که پرش از روی تجربیات و تلاش مستمر و بنوعی میانبر میتواند مطلوب هر انسانی باشد ولی به خاطر داشته باشید که اینوع نگرش شما را در دایره نخست نگاه خواهد داشت. چه بسیار افرادی را دیده اید که درباره ایده های تجاری صحبت میکنند ولی تاکنون حتی یک قدم در جهت عملی کردن هیچیک از آنها برنداشته اند. ایندسته، افرادی هستند که در مرحله “رویا پرداز” دایره نخست گیر کرده اند زیرا احساس میکنند که محق هستند که صرفا درباره ایده هایشان صحبت کنند.
چه بسیار افرادی را دیده اید که تجارتی را آغاز کرده اند و متاسفانه بدون هیچ پیشرفتی و درآمدی آنرا رها کرده اند. این دسته از افراد، صرفا خود محوری را سرلوحه تعریف خود از موفقیت قرار داده اند و هرگز انقلابی در صنعتی که در آن فعالند، ایجاد نکرده اند.
با بکارگیری تئوری دایره سوم، درک میکنید که چرا و چگونه انجام می دهید و چرا میتوانید (یا نمیتوانید) پیشرفت کنید! ضمنا، این تئوری چرایی و چگونگی برخورد با مسائل را برای شما توضیح میدهد. با استفاده از این تئوری، درمی یابید که چه چیزهایی را برای توسعه ذهن خود باید جذب کنید. در نهایت این تئوری به شما می آموزد که چرایی زندگی خود را بیابید.

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  ده عامل شکست استارت آپها (اینفوگرافیک)

این بخش، آخرین بخش از مروری بر کتاب ارزشمند تئوری دایره سوم بود. مجددا از پژمان قدیمی عزیز بابت همکاری و مساعدت، بی نهایت متشکرم و خواندن این کتاب ارزشمند را به تمام دوستانی که کارآفرین هستند یا در ابتدای راه کارآفرینی، توصیه میکنم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

درباره فرامرز

mm
موسس پایگاه آموزش مجازی آرتا کلود. نویسنده، محقق و مدرس در زمینه استارت آپ، ثروت آفرینی، بازاریابی و فروش حرفه ای

سایر کاربران از این مطلب استقبال کرده اند

با این تکنیک عالی میتوانید خالق اید

با این تکنیک عالی میتوانید خالق ایده های بزرگ خود باشید

در سراسر دنیا افرادی وجود دارند که دائما در حال خلق ایده های بزرگ و …

۴ دیدگاهها

 1. salam
  tarjomeye in ketaabo jayi mitonam peyda konam?

  • درود بر شما،
   تا جایی که بنده اطلاع دارم، این مقاله اولین مطلب منتشر شده به زبان فارسی از کتاب مذکوره. در صورتیکه تعداد دوستان ایرانی علاقمند به این کتاب بالا باشه، حتما با مولف درباره ترجمه کتاب صحبت خواهم کرد.
   با تشکر

 2. این کتاب رو با زبان اصلی چجوری تهیه کنیم؟؟؟

  خود سایت http://www.thirdcircletheory.com ارسال به ایران رو نداره!!!

  • درود بر شما، بهترین روش خرید نسخه قابل دانلود و الکترونیکی کتاب است. بنده هم علیرغم اینکه امکان دریافت کتاب رو بصورت پستی داشتم ترجیح دادم تا نسخه الکترونیکی و قابل دانلود کتاب رو سفارش بدم.