خانه / مقالات / هرگز این بیست عادت در افراد موفق دیده نمیشوند
هرگز این بیست عادت در افراد موفق دیده نمیشوند

هرگز این بیست عادت در افراد موفق دیده نمیشوند

افراد موفق رفتار و عادات معمول و رایج سایرین را تحت نظر میگیرند و آگاهانه عاداتی را که مانع پیشرفت آنهاست، رد میکنند! این افراد به روشنی دریافته اند که لازمه موفقیت پایدار، گزینش آگاهانه افکار و رفتارهایی است که باعث پیشرفت آنها میشوند. در مقاله “هرگز این بیست عادت در افراد موفق دیده نمیشوند” گام به گام این عادات تشریح شده اند:

 1. افراد موفق هرگز موفقیت را با پول تعریف نمیکنند!
  در حقیقت ملاک سنجش موفقیت با میزان پول نیست. افراد موفق موفقیت خود را با میزان شادی، آرامش درونی و مشارکتهای مثبت حاصل از دستاوردهای خود میسنجند! البته، استقلال مالی با خود آرامش و فرصتهای جدیدی بهمراه دارد اما این افراد دریافته اند که پول به تنهایی نمیتواند احساس خوشبختی و شادی را فراهم کند.
 2. هرگز روز خود را بدون هدف یا منظوری، آغاز نمیکنند.
  افراد موفق علاوه بر اینکه اهداف روشن کوتاه و بلند مدت دارند به خوبی میدانند که روزانه چه کارهایی را باید انجام دهند که دست آخر علاوه بر حس مفید بودن، گامی هایی رو به جلو برداشته و در نتیجه به اهداف خود نزدیکتر شوند. ضمنا از تاثیرات شگرف “ساعت طلایی” آگاهند و حداکثر استفاده را از آن میبرند. ساعت طلایی،‌ بازه یک ساعتی پس از برخاستن از خواب است. هر فعالیتی که شما از نظر جسمی، روحی و ذهنی در این یک ساعت انجام دهید، کل فعالیتهای شما را در طول آنروز تحت تاثیر قرار خواهد داد!
 3. در هدف گذاری خود، هرگز کمال گرایی را سرلوحه قرار نمیدهند!
  اصولا کمال گرایی در هر زمینه ای جز اتلاف وقت و انرژی چیز دیگری در پی ندارد. این افراد بخوبی دریافته اند که ایده آل گرا بودن برای آغاز هر فعالیتی سمی مهلک است. در این حالت همه شرایط باید در حد ایده آل باشند تا کار یا فعالیتی آغاز شود. این افراد معتقد طی روندی آهسته اما پیوسته دائما باید در پی بهبود شرایط و روند بود.
این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  آیا برای شروع یک کسب و کار باید عاشق آن بود؟
 1. هرگز خود را با افراد منفی محصور نمیکنند!
  افراد موفق میدانند که همه چیز در دنیا جلوه ای از انرژی ست. لذا بروشنی دریافته اند که محصور شدن در بین افراد منفی گرایی که صرفا در حال بهانه تراشی، شکایت و ناله هستند میتواند تا چه حد از سطح انرژی آنها کاسته و در نتیجه آنها را از دستیابی به اهدافشان نامید و مایوس کند. این افراد با محصور کردن خود در بین افراد مثبت (چه ذهنی، چه احساسی و چه عملگرا بودن)، در پی بالا بردن سطح انرژی مثبت کل گروه، در راستای یاری رساندن به یکدیگر و رسیدن به اهداف، هستند.
 2. صرفا به روی افکار و احساسات منفی تمرکز نمیکنند.
  افراد موفق در هنگام رویارویی با افکار و احساسات منفی، سریعا موارد متعددی که در شرایطی مشابه با آنها برخورد داشته اند و با موفقیت آنها را پشت سر گذاشته اند را به یاد می آورند. اینوع نحوه برخورد، توان آنها را در ناکام گذاشتن اینوع افکار و احساسات بالا میبرد. ضمنا افراد موفق توانایی بالایی در درس گرفتن از ناکامی ها و تجربیات شکست خود دارند.
 3. آنها ساکن سرزمین شکستها و ناکامی ها نیستند!
  افراد موفق بخوبی دریافته اند که شکست و ناکامی بخشی از روند رشد هستند. این افراد، هر شکستی را به منزله درسی برای آموختن و کسب تجربه میدانند. از تجربه شکست خود درس میگیرند و به رشد خود ادامه میدهند ولی هرگز با تجربه ناکامی، ساکن نشده و از حرکت باز نمی ایستند.
 4. بیشتر از آنکه بروی مشکلات تمرکز کنند در پی یافتن راه حل برای آنها هستند.
  حتما این جمله را شنیده اید که “به هر آنچه بیندیشی همان را خلق میکنی!” تمرکز بروی مشکلات،‌نتیجه اش انبوهی از مشکلات است و این دقیقا موضوعی است که افراد موفق به آن واقفند. این افراد به محض برخورد با مشکل و شناسایی اولیه آن، مرکز توجه خود را آگاهانه بروی راه حل معطوف میکنند. در نتیجه، اندیشیدن به راه حل، راه حلها را خلق خواهد کرد.
 5. از بابت قضاوت دیگران، هرگز بخود نگرانی راه نمیدهند!
  این افراد ارزشهای خود را بر اساس نظر دیگران تعریف نمیکنند زیرا تعریف ارزشها، اهداف و اصولشان مستقل از نظر دیگران است. این افراد میدانند که هر کس از منظر تخصصی خود به مسائل مینگرد و آنها را تحلیل میکند که لزوما ممکن است واقعیت نداشته باشد. این نحوه نگرش سایرین تا زمانی که شما آنها را نپذیرفته اید، صورت واقعی بخود نخواهند گرفت!
 6. بهانه تراشی نمیکنند.
  افراد موفق بشکل عملگرایی فعال هستند! ایندسته از افراد در قبول مسئولیت در قبال کلیه روالهایی که در کنترل آنهاست، ید طولانی دارند. هرگز برای عدم انجام کاری که جزو برنامه آنهاست تعلل نمیکنند و بدنبال بهانه برای انجام ندادن آن نمیگردند.
 7. هرگز به موفقیت و پیروزی دیگران رشک نمی ورزند.
  افراد موفق به این باور رسیده اند که عرصه به اندازه کافی برای موفقیت و درخشش همه باز و فراهم است لذا بجای رشک و حسد به موفقیت دیگران، معتقدند که بالا رفتن تعداد افراد موفق منجر به بالا رفتن میزان شادی و انرژی مثبت در دنیا خواهد شد و از سویی دیگر آنها نیز میتوانند با الگو قرار دادن یک فرد به نتایج مشابهی دست پیدا کنند. یک ضرب المثل ژاپنی معروف در این زمینه وجود دارد که میگوید: “اگر انسانی، موفق به انجام کاری شده، پس تو هم بعنوان یک انسان میتوانی آن کار انجام دهی ولی اگر هنوز کسی نتوانسته کار خاصی را در دنیا انجام دهد تو اولین نفر باش که آنرا انجام میدهی.”
این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  یازده عادت میلیونرهای خودساخته
 1. هرگز درجه اهمیت کار بالاتر از افراد نیست!
  اکثر افراد موفق متفق القولند که کار بسیار مهم است اما درجه اهمیت کار بیشتر از افرادی نیست که در دایره عشق و علاقه شما هستند! موفقیت کاملا از درون زاده میشود در نتیجه زمانی را صرف توجه به کسانی کنید که از همه برایتان مهمترند. در این توجه، خودتان را نیز بگنجانید و فراموش نکنید!
 2. هرگز قدرت سرگرمی را دست کم نمیگیرند!
  افراد موفق به خوبی میدانند که چگونه سرگرم شوند و آرامش کسب کنند. آنها از قدرت سرگرمی و کسب آرامش در جهت شارژ مجدد باتریهای وجودشان باخبرند و هرگز خود را به مدت طولانی در معرض کار و فعالیتهای خسته کننده قرار نمیدهند.
 3. هرگز سلامتی خود را فراموش نمیکنند و برای آن برنامه ای منظم دارند.
  حتما این ضرب المثل معروف ایرانی را شنیده اید که “عقل سالم در بدن سالم است”. افراد موفق بخوبی میدانند که برای برخورداری از سطح بالای انرژی ذهنی و روحی باید جسمی سالم و قوی نیز داشت. لذا این افراد برای زندگی روزانه خود برنامه های مستمر ورزشی و رژیمهای مناسب غذایی دارند و تقریبا محال است که فردی موفق را ببینید که در زندگی خود برنامه ای منظم برای سلامت جسم و روح خود نداشته باشد.
 4. اهداف مبهم و بی سر و ته ندارند!
  افراد موفق بخوبی از عملکرد ذهن و مغز باخبرند و میدانند که اهداف و تصاویر مبهم جز سردرگمی ذهنی دستاورد دیگری بهمراه ندارند. از سویی دیگر میدانند که هدف روشن و مشخص منجر به طراحی برنامه روشن و عملی میگردد. برنامه عملی و شفاف امکان ردیابی میزان پیشرفت را در راه رسیدن به هدف امکانپذیر میسازد. افراد موفق میدانند که یک برنامه خوب، برنامه ای است که روشن و قابل اجرا باشد.
 5. هرگز تصمیم های شل و ول نمیگیرند!
  ممکن است این داستان را شنیده باشید که “روزی عده ای از جنگجویان از راه دریا به جزیره دشمن پا گذاشتند و به محض ورود به جزیره فرمانده دستور داد تا کشتی خود را آتش بزنند سپس رو به جنگجویان خود گفت: آن کشتی ماست که در آنش میسوزد و بدانید که هیچ راه بازگشتی وجود ندارد! یا در این جنگ پیروز میشوید یا به هلاکت خواهید رسید!” افراد موفق بخوبی این نکته را دریافته اند که به محض هدفگذاری، باید بدنبال راههایی گشت که هدف را محقق کنند. این نحوه نگرش، مجالی برای تعلل و اتلاف وقت که نتیجه تصمیم های شل و ول است، نمیگذارد! لذا ایندسته از افراد همیشه بعنوان افرادی با ثبات و مملو از اعتماد بنفس شناخته میشوند.
 6. هرگز اجازه نمیدهند که قربانی اتفاقات باشند.
  وقتی شرایط نامطلوب یا عملکرد انسانهای ضعیف بنوعی افراد موفق را تحت تاثیر قرار میدهد، این افراد به سرعت در پی تحلیل شرایط و گرفتن درس از آن بر می آیند. آنها به سرعت میبخشند و خود را از قید بار منفی اینگونه احساسات و افکار آزاد میکنند. این افراد هرگز خود را در ته چاه مظلومیت حبس نمیکنند!
 7. در گذشته زندگی نمیکنند.
  افراد موفق بخوبی میدانند که شرایط فعلی آنها نتیجه فکر، احساس و عملکرد آنها در گذشته بوده است. گذشته برای ایندسته از افراد صرفا وقایعی بوده که اتفاق افتاده و در حال حاضر وجود ندارند! لذا بجای سرو کله زدن و مرور وقایع تلخ و شیرین گذشته، در پی بهبود شرایط حال حاضر خود (با توجه به تجربیات برآمده از قبل) هستند. این افراد میدانند که فردا بازتاب افکار، احساسات و عملکرد امروزشان خواهد بود.
 8. در برابر تغییرات مقاومت نمیکنند بلکه به سرعت خود را با شرایط جدید وفق میدهند.
  همواره ممکن است برنامه ها، استراتژی ها و تاکتیکها دستخوش تغییر شوند. اما افراد موفق بجای حس ناراحتی از وقوع تغییر سریعا در می یابند که برای رسیدن به هدفشان، راههای مختلفی وجود دارد.
 9. هرگز دست از آموختن نمیکشند.
  افراد موفق مربیان و آموزگاران بزرگ و قابل اعتمادی دارند. افرادی که همواره به آنها افتخار میکنند و نظرات و راهنماییهای آنها را سرلوحه مسیر خود بسوی موفقیت قرار میدهند. افراد موفق هرگز دست از آموختن نمیکشند و همیشه یک شاگرد خوب باقی میمانند.
 10. روز خود را بدون شکرگزاری به پایان نمیرسانند.
  افراد موفق هر شب قبل از رفتن به رختخواب بابت تمام نعمتهای بزرگ و کوچک شکرگزاری میکنند و همین رفتار، آرامشی ژرف در وجود آنها قبل از بخواب رفتن ایجاد میکند. این آرامش، انگیزه لازم برای آغاز مجدد را فراهم میکند.

منبع : http://www.lifehack.org

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

درباره فرامرز

mm
موسس پایگاه آموزش مجازی آرتا کلود. نویسنده، محقق و مدرس در زمینه استارت آپ، ثروت آفرینی، بازاریابی و فروش حرفه ای

سایر کاربران از این مطلب استقبال کرده اند

با این تکنیک عالی میتوانید خالق اید

با این تکنیک عالی میتوانید خالق ایده های بزرگ خود باشید

در سراسر دنیا افرادی وجود دارند که دائما در حال خلق ایده های بزرگ و …

۲ دیدگاهها

 1. سلام
  من قصد شروع یک.فعالیت تجاری.موفق دارم.
  سپاس مطالب شما بسیار بجا
  روشنگر و مثبت است.
  تشکر مرا پذیرا باشید.