خانه / مقالات / هفت روش موثر در تبدیل افکار به واقعیت
هفت روش موثر در تبدیل افکار به واقعیت

هفت روش موثر در تبدیل افکار به واقعیت

ذهن شما جایی است که واقعیت وجودی شما آغاز میشود! موانع زیادی از جمله  تعلل، نداشتن انگیزه، ترس از شکست باعث می شود که شما  نتوانید افکار وذهن مبتکرانه خودتان را به مرحله اجرا درآورید. من در این مقاله قصد دارم تا شما را با هفت روش موثر در تبدیل افکار به واقعیت آشنا کنم مسلما آگاهی از این هفت روش میتواند شما را در جامه عمل پوشاندن رویاهایتان یاری کند.

 •  اهمیت دادن به تمام افکارتان و مرتبط ساختن آنها به یک تصویر بزرگتر

  لیست کاملی از افکار خود تهیه کنید حتی افکاری که به نظرتان مهم نیستند! تک تک افکار شما در شکل دهی آینده شما موثرند حتی اگر برای برخی از آنها اهمیتی قائل نباشید! بدون ترس و نگرانی سعی کنید تا افکارتان را بروی اهداف خود متمرکز کنید و از پراکندگی فکری جلوگیری کنید. پراکندگی فکری ثمری جز اتلاف عمر و انرژی شما نخواهد داشت.

 • بهره وری تعویقی را تمرین کنید

  همواره در تعریف یک پروژه، مواردی وجود دارند که اشخاص علاقه ای به انجام آنها ندارند! در نتیجه این موارد، جزو یکی از عوامل بزرگ بازدارنده در موفقیت هستند و در حقیقت عواملی هستند که باعث تعویق در کار و کندی آن خواهند شد. لذا میتوان با یک تعریف جدید و کاربردی از بهره وری، “بهره وری تعویقی” این مسئله را به نفع خود تغییر داد.
  ابتدا چند پروژه کوچکتر و جذابتر را آغاز کنید و پس ار اتمام آنها و ایجاد رضایت درونی در خود، به سراغ گامهایی نه چندان خوشایند پروژه بزرگتر بروید به محض اینکه از انجام آنها خسته شدید مجددا یکی دو پروژه جذاب کوچک را به اتمام برسانید و این چرخه را بشکل متوالی انجام دهید تا پروژه نهایی شما تکمیل گردد. اینوع نحوه برخورد با مسائل، به نوعی بالا بردن بهره وری با به تعویق انداختن برخی از فعالیتهای ناخوشایند است که در دراز مدت دستاوردهای قابل توجهی نصیب فرد میکند.

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  هرم مولد ثروت چیست؟
 • یافتن افراد مثبت اندیش و موفق

  سعی کنید خود را با افراد همفکر و مثبت اندیش احاطه کنید. این افراد در باب افکار و احساساتان با شما بحث و گفتگو می کنند و هنگامی که مستاصل هستید به همفکری با شما میپردازند. در حال حاضر اینترنت به ابزاری بسیار کارآمد در یافتن افراد همفکر و موفق تبدیل شده است. از امکانات شبکه های اجتماعی بهره ببرید و خود را با افراد موفق و مثبت اندیش محصور کنید تا ماحصل نشست و برخاست با انسانهای موفق، از شما هم یک انسان موفق بسازد.

 • فکرهایتان را براساس ارزشی که دارند دسته بندی کنید

  همیشه در ضمیر ناخودآگاه شما افکار زبادی وجود دارند که این افکار نیاز به الویت بندی بر اساس ارزششان دارند. مغز ما عادت دارد که بطور اتوماتیک به افکار موجود در ضمیر ناخودآگاه توجه کند با درست و مثبت اندیشیدن مغز خود را در جهت بارور شدن و ایجاد راههای موفقیت یاری کنید.

 • از سیستم هدف هوشمندانه استفاده کنید

  در حقیقت هر هدفی که در ذهن شما پدید می آید باید SMART باشد! تک تک حروف این کلمه دارای معنی هستند که اگر هدف شما حتی یکی از این خصوصیات را نداشته باشد، دستیابی به آن غیرممکن خواهد بود.
  SMART = Specific, Measurable, Attainable, Realistic and Time-Worthy
  یک هدف باید:
  Specific باشد یعنی ویژه و خاص باشد و مطلقا کلی و نامفهوم نباشد!
  Measurable باشد یعنی قابل اندازه گیری باشد.
  Attainable باشد یعنی قابل دستیابی باشد.
  Realistic باشد یعنی واقع گرایانه باشد.
  Time-Worthy باشد یعنی ارزش وقت گذاشتن داشته باشد.
  برای روشن شدن مطلب مثالی میزنم، فرض کنید که شما هدف دارید تا از وزن خود بکاهید. هدف شما باید به شکل زیر برای مغزتان تعریف شود:
  من میخواهم در مدت یک ماه ۵ کیلوگرم از وزنم را بدون رژیم غذایی و تنها با ورزش روزانه، کم کنم.
  هدف فوق کاملا واضح و خاص (Specific) است و هیچگونه کلی گویی در آن نیست (مثلا من میخواهم وزنم را کم کنم!). برای مدت یک ماه و به میزان ۵ کیلوگرم (Measurable and Realistic). به صراحت مطرح شده که بدون رژیم غذایی و تنها از طریق ورزش روزانه (Specific, Realistic and Atainable) قصد کاهش وزن دارم که کاملا قابل دستیابی است و در انتها در صورت موفقیت و رسیدن به وزن مطلوب، ارزش وقت گذاشتن (Time-Worthy) را داشته است.

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  متد جدید هدفگذاری CLEAR
 • تلفیق تکنیکهای بهره وری

  زندگی موفق در جهان امروز احتیاج به بهره گیری از تکنیکهای مدرن دارد. بسیاری از تکنیکهای بهره وری وجود دارند که ممکن است شما اطلاعی از آنها نداشته باشید در نخستین گام، باید با مفاهیم اولیه و پایه بهره وری آشنا شوید و سپس به اکتشاف متدهای گوناگون آن بپردازید. موفقیت شما به سرعت اتفاق خواهد افتاد اگر بتوانید تلفیقی منحصربفرد خودتان را از این تکنیکها بسازید و بکار ببندید.

 • بازنگری عادات زندگی

  ممکن است در زندگی هر یک از ما عاداتی وجود داشته باشند که انها را دوست نداریم و میخواهیم آنها را با عادات مناسب و مثبت جایگزین کنیم و یا در جهت بهبود برخی از آنها اقدام کنیم. رسیدن به اینوع دیدگاه، شجاعتی در خور توجه برای هر انسان موفقی است. نترسید! شروع کنید و با تغییرات تدریجی در عادتهای خود، می توانید در زمانی کوتاه عادتهای نامناسب را به عادتهای مثبت و هیجان انگیز تبدیل کنید می توانید از عاداتی مانند خلق و خوی، الگو تغذیه، خواب و ورزش شروع کنید.

 منبع : http://www.lifehack.org

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

درباره علی

mm
کارشناس IT