خانه / مقالات / متد جدید هدفگذاری CLEAR
متد جدید هدفگذاری CLEAR

متد جدید هدفگذاری CLEAR

مطمئنا افرادی که بدنبال موفقیت هستند مقالات متعددی در باب نحوه هدفگذاری و چگونگی ایجاد برنامه برای رسیدن به آنها مطالعه کرده اند و صد البته میدانند که یکی از بهترین متدهای هدفگذاری SMART است. اگر علاقمندید که در مورد متد SMART بیشتر بدانید، لطفا به مقاله هفت روش موثر در تبدیل افکار به واقعیت مراجعه کنید.

در این مقاله قصد دارم متد جدید CLEAR را برای شما تشریح کنم که بنوعی سرعت دستیابی به اهداف را نیز نسبت به متدهای قبلی بالا میبرد.

این مطلب مورد استقبال سایر کاربران قرار گرفته است:  یافتن هدف اصلی زندگی با هفت سوال قدرتمند

متد CLEAR مخفف کلمات Collaborative, Limited, Emotional, Appreciable and Refinable است و اصولا نقطه تمرکز اینوع متد بروی دستیابی به اهدافی است که تشریک مساعی (مانند کارهای تیمی و گروهی) میطلبد و بنوعی سایر متدها به این اصول کمتر توجه میکنند. برای روشن شدن موضوع مثالی میزنم:

فرض کنید که شما به تازگی وارد محیط کار شده اید. به محض شروع بکارتان، مجموعه ای از وظایف برای شما مشخص خواهند شد که انجام یک به یک آنها هدفی برای سازمان را تحقق خواهد بخشید. اما انجام این امور و اتمام آنها داستانی متفاوت است. در حقیقت متد CLEAR به شما کمک میکند تا روش انجام وظایف و رسیدن به نتیجه نهایی (هدف) را با دریافت کمک از همکاران و رئیس خود را بیابید و بکار ببندید. در واقع شما به نقش همکاران و رئیس خود در جهت رسیدن به اهداف کاری خود توجه میکنید. در ادامه به ریز، جایگاه هر یک اجزا این متد را برای شما بازگو میکنم:

 • همکاری یا Collaborative – بسیاری از اهداف کاری و حرفه ای، کار تیمی و گروهی میطلبد. به خاطر داشته باشید که ایندسته از اهداف با کمک و حمایت دیگران بسیار ساده و سریع انجام خواهند شد. در نتیجه همواره فکر کنید که چگونه میتوانید از کمک و حمایت دیگران در جهت انجام وظایف محوله خود استفاده کنید و ضمنا کمک و حمایت از همکاران خود را نیز فراموش نکنید.
 • محدود یا Limited – عمق و دامنه اهداف محوله را محدود کنید تا همواره قابل کنترل و روشن باشند.
 • احساسی یا Emotional – بهینه سازی کیفیت عملکرد با ایجاد رابطه احساسی مناسب با سایر افراد تیم. وقتی افرادی را برای هدفی خاص استخدام میکنید، یکی از مهمترین هنرهای مدیریتی شما، برقراری احساس عاطفی سالم با کارمندانتان است.
 • قابل ارزیابی یا Appreciable – همواره بخاطر داشته باشید که یک هدف بزرگ بدون شکسته شدن به اهداف کوچکتر قابل دستیابی نیست. در حقیقت اجزا کوچکتر بخوبی قابل ارزیابی هستند و جایگاه شما را نسبت به هدف نهایی مشخص میکنند.
 • قابل تصحیح یا Refinable – در راه رسیدن به اهداف خود انعطاف پذیر باشید. در صورت لزوم نتایج ناخواسته را بررسی کنید و از آنها درس بگیرید و در نهایت مسیر خود را اصلاح کنید.

 در حال حاضر این متد، جدیدترین متد بکار گرفته شده در موسسات و کمپانی های بزرگ است. توصیه میکنم از این متد برای تجارت خود استفاده کنید و نتایج معجزه آسای آنرا تجربه کنید.

منبع : http://lifehacker.com

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

درباره فرامرز

mm
موسس پایگاه آموزش مجازی آرتا کلود. نویسنده، محقق و مدرس در زمینه استارت آپ، ثروت آفرینی، بازاریابی و فروش حرفه ای

سایر کاربران از این مطلب استقبال کرده اند

با این تکنیک عالی میتوانید خالق اید

با این تکنیک عالی میتوانید خالق ایده های بزرگ خود باشید

در سراسر دنیا افرادی وجود دارند که دائما در حال خلق ایده های بزرگ و …

۶ دیدگاهها

 1. That was useful , thanks for sharing.
  I believe there there is type in explanation of “A” as it should be “Appreciable” , although logically “Applicable” also should be correct !

  Cheers

 2. درود بر شما

  سپاسگزارم

 3. متشکر از مطالب مفید سایت